Acai Berry - Acai Üzümü Nedir? | Faydaları ve Zararları

Acai Berry (Üzümü) Nedir?

acai üzümü faydalarıAcai berry (üzümü), İngilizce "asai beri" olarak okunur, Orta ve Güney Amerika'da yetişen acai palmiye ağacından geliyor. Şekil olarak mavimsi-mor ve büyük yaban mersinine benzerler.

Amazon bölgesi insanları, yıllardır sağlık yararları için acai meyvelerini kullanıyorlar. Acai üzümü, yaban mersini, çilek ve kızılcık gibi diğer meyvelerden daha fazla antioksidan içeriyor. Son zamanlar da bazı bilimsel çalışmalar antioksidanların kanser önleme fonksiyonu olabileceğini göstermiştir.

Acai Üzümü Hakkında 7 İlginç Bilgi

1-Meyvelerin toplanması oldukça zor

Acai palmiye ağaçları Brezilya yağmur ormanlarında 18 metre kadar büyüyebilir. Hasat elle yapıldığı için, meyveleri toplayan yerliler, tehlikeli yükseklikleri göze almak zorundadırlar.

Meyveleri toplamak ve demlemek için demetleri hazırlamak çok hızlı bir süreç gerektirmektedir, çünkü acai meyveleri inanılmaz bir hızla bozulmaya uğrarlar.

2-Egzotik bir tat

Acai üzümünü pek çok aktar ve gıda mağazasında bulabilirsiniz. Ham, yenilebilir veya hap halinde konsantre olabilirler. Bazen içecekler ve dondurma gibi yiyeceklerde de doğal bir renk katkısı olarak kullanılırlar.

Ham acai meyvelerinin tadı böğürtlen gibi biraz buruk, ancak koyu çikolataya benzer hafif bir acılık barındırır. Acai üzümü aslında büyük bir tohumdur öylece yenmesinden ziyade daha çok bir meyve suyu veya besin takviyesi parçası olarak kullanılır. 

3-Güçlü bir antioksidan

Böğürtlen türü meyvelerin çoğunda antioksidanlar denilen kimyasallar bulunur, ancak acai meyvelerinin antioksidan içeriğinin ortalama çilek, yabanmersini veya ahudududan daha fazla olduğu düşünülmektedir. Yüksek antioksidan içeriği, sağlık sektöründe popüler olmasının nedenlerinden biridir.

Antioksidanlar vücudunuzun hücrelerini oksidatif süreçlere karşı zarar görmekten koruyabilir. Hücreler vücutta okside olduğunda, zarları zarar görür. Bu hasar serbest radikallerin oluşmasıyla sonuçlanır. Serbest radikaller, diğer sağlıklı, okside olmayan hücrelerden elektronları alır ve onlara da zarar verir. Acai üzümü ise içerdiği antioksidanlar sayesinde hücreleri oksidasyona karşı koruyarak, kalp hastalığı, diyabet ve yaşlanma süreciyle ilgili çeşitli durumları önleme potansiyeline sahiptir.

4-Yağ içeren bir meyve

Acai meyveleri, omega-3, omega-6 ve tekli doymamış oleik asit gibi yüksek oranda önemli yağ asitleri içerir. Omega-3 ve omega-6, iyi bir sağlık için gerekli kabul edilir ve uzmanlar, her birinin dengeli bir miktar alınmasını önerir. Oleik asit genellikle cilt bakım ürünlerinde kullanılır. Ayrıca hepsinin yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi durumların önlenmesine yardımcı olduğu düşünülüyor.

5-Vitamini kabuğunda

Meyvelerle ilgili olarak sıklıkla kullandığımız vitamini kabuğunda tabiri acai üzümü için de geçerlidir. Acai meyveleri mavimsi mor kabukları olmadan pek faydalı olmaz. Diğer birçok meyve gibi, kabuk; lif, çeşitli besinler ve antioksidan içerir. Eğer bir acai içeceği alıyorsanız, ürünün bol miktarda kabuk içerdiğinden de emin olun.

6-Acai kilo vermeye yardımcı olabilir mi?

Amerika Birleşik Devletleri'nde, acai üzümü takviyeleri kilo verme yardımcıları olarak pazarlanmaktadır. Henüz, acai üzümünün kilo vermek için etkili olup olmadığını desteklemek için çok az araştırma vardır. Bununla birlikte, UCLA Tıp Okulu'nun bir çalışması, acai üzümü takviyeleri almanın aşırı kilolu yetişkinlerde yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair umut verici kanıtlar sunmuştur.

*Kaynak--> UCLA

7-Acai üzümünün zararları var mı?

Acai üzümünü ve suyunu tüketmek güvenli görünüyor olsa da, hap haline getirilmiş takviyelerin güvenliği konusunda çok az araştırma var. Uzmanlar, eğer hamileyseniz dikkatli olmanızı ve palmiye ailesindeki bitkilere karşı alerjik bir reaksiyonunuz varsa Acai'den kaçınmanızı öneriyor.

Acai tüketmenin MR sonuçları üzerinde bir etkisi olabileceği düşünülüyor. Planlanmış bir MR çekiminiz varsa, acai gibi böğürtlen türü bir meyve tükettiğinizi doktorunuza bildirmeniz önemli olabilir.

Sonuç

Araştırmacılar, genellikle acai meyvelerinin, ham ve meyve suyu formunda birçok sağlık yararı olduğuna katılıyorlar. Bu meyveler iyi bir antioksidan kaynağı, sağlıklı yağ ve lif kaynağıdır. Ancak şimdiye kadar, kilo verme, artrit ve toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasında yardımcı oldukları iddiası bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Gelecek çalışmalar, bu meyvelerin bize nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi açığa çıkarabilir.

Yorumlar