Bir Hafta da 5 Kilo Vermek Mümkün mü? | Diyet Listesi

Uyacağınız bu diyet listesi sayesinde sadece bir hafta sonra üç veya dört haftalık bir diyet yapıyormuş gibi görünebilirsiniz.

Bu yöntem uzun vadeli bir çözüm olmasa da, kilo verme yolculuğunuza başlayabilir ve daha uzun süreli sürdürülebilir değişiklikler için sizi motive edebilir.

1 haftada kilo vermek

Bir haftada 5 kilo vermek mümkün

Bir haftada 5 kg vermek kesinlikle mümkün olsa da, vereceğiniz kilo saf vücut yağı olmayacaktır. Zaten sadece bir hafta içinde 5 kilo saf yağ yakmak sağlıklı da değildir.

Ancak bu, kilo veremeyeceğiniz ve daha zayıf görünemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Normalde kilo kaybının çoğu vücut yağından gelirken, bu yöntem de aşırı su ağırlığından kurtularak kilo vereceksiniz.

Bunun nedeni, bu planın insülin seviyenizi düşürmesi ve vücudunuzun, suyu bağlayan depolanmış karbonhidratlardan kurtulmasıdır.

Vücudunuz glikojen olarak bilinen bir formda yaklaşık 300-500 gram karbonhidrat depolayabilse de, depolanan glikojenin sudaki ağırlığı normalin üç katı kadardır.

Azaltılmış insülin seviyeleri böbreklerin fazla sodyum bırakmasını sağlar ve bu da su tutulumunun azalmasına neden olur.

Azaltılmış vücut yağı ve su ağırlığının yanı sıra, sindirim sistemindeki daha az bağırsak atığı ve sindirilmemiş gıda ve lif nedeniyle de bir miktar kilo verebilirsiniz.

Bir haftada 5 kilo vermek için takip etmeniz gereken 5 adım;

1. Daha Az Karbonhidrat ve Daha Fazla Protein

Sadece birkaç gün için düşük karbonhidrat diyet listesini takip ederek birkaç kilo verebilirsiniz.

Aslında, birçok araştırma düşük karbonhidratlı diyetin kilo vermek için çok etkili bir yol olduğunu göstermiştir.

Karbonhidrat alımında kısa süreli bir azalma su ağırlığını ve şişkinliği de azaltabilir.

Bu yüzden diyete başladıktan hemen ertesi sabah bile kendinizde bir fark görebilirsiniz.

Ek olarak, bol miktarda protein yediğinizden emin olun, çünkü protein metabolizmanızı hızlandırırken iştahınızı daha da azaltmanıza yardımcı olabilir.

Hafta boyunca tüm nişastalı karbonhidrat ve şekerleri elimine etmeyi veya azaltmayı deneyin. Bunları düşük karbonhidratlı sebzelerle değiştirin, aynı zamanda yumurta, yağsız et ve balık alımınızı da artırın.

Düşük karbonhidratlı diyetin nasıl kurulacağı ve hangi yiyeceklerin ekleneceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleye göz atın---> düşük karbonhidrat diyeti
Karbonhidrat alımını azaltmak, hem vücut yağından hem de aşırı su ağırlığından önemli miktarda kilo kaybına yol açabilir. Protein ağırlıklı beslenmek de buna yardımcı olur.

2- İşlenmiş Gıdalar ve Abur-Cuburlardan Kesinlikle Uzak Durun 

Hızlı bir şekilde kilo vermeye çalışırken, abur-cubur yemek yerine işlem görmemiş sağlıklı besinlere dayalı basit bir diyet size yardımcı olabilir.

Bu yiyecekler daha doyurucudur ve daha az kalori alarak açlık hissetmezsiniz.

Buradaki ölçüt, yediğiniz besin içerisinde ne kadar fazla bileşen varsa o besin o kadar abur-cuburdur. O nedenle katkısız sade besinleri tercih edin. 

Çoğunlukla proteinler ve düşük karbonhidratlı sebzeleri yemek, o kadar fazla kalori almıyor olsanız bile tatmin edici olabilir. Protein açısından yüksek olan baklagiller, kırmızı et, tavuk, balık vb. tercih edin.

3- Bu İpuçlarını Takip Ederek Kalori Alımınızı Azaltın

Kilo verme söz konusu olduğunda kalori alımınızı azaltmak en önemli faktör olabilir.

Eğer harcadığınızdan daha az kalori tüketmiyorsanız, o zaman yağ kaybetmezsiniz.

Kalori alımını azaltmak için birkaç basit ipucu:
  • Kalori sayın: Yediğiniz yiyecekleri tartın ve kaydedin. İçinde bulunduğunuz kalori ve besin miktarını takip etmek için bir kalori sayma aracı kullanın.
  • Sadece yemeklerde yiyin: Tüm aperatifleri azaltın ve akşam yemeğinden sonra hiçbir şey yemeyin.
  • Soslardan uzak durun: Kalori-yoğun çeşnileri ve sosları ortadan kaldırın.
  • Sebzeye ağırlık verin: Tabağınızı sebzelerle doldurun ve nişastalı karbonhidratı sınırlayın.
  • Proteinleri seçin: Tavuk ve balık gibi daha az yağlı protein kaynaklarını seçin.
  • İçeceklere dikkat edin: Kola, buzlu çay, gazoz gibi şeker oranı yüksek içecekler yerine bol miktarda su, maden suyu, çay ya da sade kahve içebilirsiniz.
Kalori alımınızı azaltmak kilo kaybı için hayati bir faktördür. Sadece bir hafta içinde çok fazla kilo vermek için bunu agresif bir şekilde yapmanız gerekebilir.

 4. Ağırlık Kaldırın ve Yüksek Yoğunluklu Aralık Eğitimini Deneyin

Egzersiz, yağ yakmak ve görünüşünüzü iyileştirmek için en iyi yollardan biridir.

Ağırlık kaldırma gibi direnç antrenmanı, düzenli aerobik antrenmanları ile benzer miktarda kilo kaybına yol açabilir. Ayrıca kas kütlesi ve gücünü arttırmanıza veya korumanıza yardımcı olur.

Ağırlık kaldırma ayrıca, diyet sırasında sıklıkla azalan metabolizma ve hormon seviyenizi de koruyabilir

Yüksek yoğunluklu aralık eğitimi (HIIT) başka bir etkili yöntemdir.

Araştırmalar, 5-10 dakikalık HIIT'in, sağlık ve kilo kaybı için, düzenli egzersiz miktarının beş katı kadar benzer veya daha fazla yarar sağladığını göstermektedir.

Antrenmandan sonra veya normal antrenmanınızın bir parçası olarak haftada üç ila dört kez HIIT yapabilirsiniz.  Çoğu sprint 30 saniyeden fazla sürmemelidir.

Deneyebileceğiniz birkaç protokol var. Bunlar evde veya dışarıda yapılabilir veya bisiklet, kürek veya koşu bandı gibi bir kardiyo makinesinde uygulanabilir:

1. Set: 40 saniyelik dinlenme ile 10 x 20 saniyelik sprint
2. Set: 30 saniyelik dinlenme ile 15 x 15 saniyelik sprint
3. Set: 60 saniye dinlenme ile 7 x 30 saniyelik sprint
4. Set: 20 saniye dinlenme ile 20 x 10 saniyelik sprint
Ağırlık kaldırmak ve yüksek yoğunluklu aralık eğitimi yapmak, kilo vermek ve kas glikojen depolarını tüketmenin en iyi yollarından biridir. Ayrıca metabolizmanızı artırabilir ve başka faydalar sağlayabilirler.

 5. Su Tutulmasını Azaltmak İçin Bu İpuçları Kullanın

Bazı yöntemler, su ağırlığını düşürmenize ve daha ince görünmenize yardımcı olabilir. 
  • Karahindiba özü: Karahindiba özütü olarak adlandırılan bir takviye su tutulmasını azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Kahve içmek: Kahve sağlıklı bir kafein kaynağıdır. Çalışmalar, kafeinin daha fazla yağ yakmanıza ve fazla su kaybetmenize yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
  • Intorelanslara dikkat edin: Glüten veya laktoz intoleransınız varsa bunları içeren şeyleri yemek, aşırı su tutma ve şişkinliğe yol açabilir. 

Yorumlar